12 Porad dla Młodzieży Muzułmańskiej

Czy wiesz, że powinieneś starać się przekazywać Islam swoim kolegom?

Pewnie tak, ale w końcu masz wiele własnych problemów: starasz się wyjaśnić nauczycielowi, dlaczego się modlisz, walczysz z dyskryminacją hidżabu, bronisz Islamu w szkole, gdy jest on atakowany przez nauczycieli, tłumaczysz rodzicom, że brodę zapuszczasz z innych powodów niż pryszcze, a na co dzień spotyka cię jeszcze wiele innych trudności, z jakimi muszą sobie radzić młodzi, praktykujący muzułmanie.

Mimo tego wszystkiego powinieneś pamiętać, że Islam nigdy nie był egoistyczną wiarą, zarezerwowaną jedynie dla “grupki wybrańców”. Muzułmanie mają obowiązek szerzyć swoją religię, a młodzież odgrywa kluczową role w tej misji.

„Allah sprawił, że znajdują się oni w wyjątkowej sytuacji” powiedziała Szima Khan, była przewodnicząca wschodnio-kanadyjskiej sekcji Muzułmańskiej Młodzieży Północnej Ameryki (MYNA): „potrafią nawiązać kontakt z ludźmi w ich wieku, dobrze znają specyfikę swojego kraju, a co najważniejsze są muzułmanami.” Na razie spokojnie, jeśli trafiłeś tutaj to osiągnąłeś już połowę sukcesu, za nim jednak ruszysz w świat, by nauczać ludzi o Islamie odpowiedz na jedno pytanie: Kto jest twoim przyjacielem z dzieciństwa, który piątki spędza w MacDonaldzie, a nie w meczecie i kto jest twoim kolegą z klasy, który chociaż ma muzułmańskie imię to wie o Islamie tylko tyle, że „muzułmanie nie jedzą wieprzowiny”?

Odpowiedź jest prosta: tą osobą jesteś ty!

Nie panikuj. Poniżej zamieściliśmy kilka porad, które pomogły już wielu młodym muzułmanom. Staraj się je wprowadzić w życie i inszaAllah ty i twoi koledzy, staniecie się praktykującymi muzułmanami.

Porada #1: Pamiętaj o Dobrej Intencji

Wszystko to co robimy, powinniśmy robić z intencją zadowolenia Allaha. Powinniśmy o tym pamiętać również, gdy nawołujemy innych do Islamu. Oznacza to, że nie możemy być aroganccy i nie powinniśmy się zachowywać nieuprzejmie w stosunku do osób, którym staramy się przekazać Islam. Pamiętajmy, że przewodnictwo pochodzi od Allaha i róbmy Dua, by Allah wsparł nas w naszych działaniach. Powinniśmy również pamiętać, że Allah może również i nas sprowadzić z drogi prostej, więc powinniśmy wznosić do Niego suplikacje, by sprawił byśmy żyli i umarli, jako muzułmanie.

Porada #2: Praktykuj to, czego Nauczasz

Jeśli będziesz nie będziesz robił tego, o czym mówisz ludzie stracą do ciebie zufanie i nie będą chcieli cię słuchać, a co gorsze staniesz się hipokrytą.

Porada #3: Niech Koran i Sira(biografia Proroka) staną się twoimi przewodnikami w Dała.

Przeczytaj, zapamiętaj i zastanów się nad tymi fragmentami Koranu, które mówią o nawoływaniu do Islamu. Przeczytaj Sirę i zobacz, w jaki sposób Prorok(SAAŁS) przekazywał ludziom religię Allaha. Po przeczytaniu Siry powinieneś zauważyć, że Prorok(SAAŁS) każdego traktował indywidualnie tak, więc i ty powinieneś tak postąpić. Porozmawiaj z osobami zaangażowany w nawoływanie do Islamu i zapoznaj się z poradnikami dla początkujących dai’ch .

Porada #4: Rozmawiaj z Ludźmi tak jakbyś ich Nie Znał.

Nie oceniaj ludzi jedynie po ich wyglądzie. To, że młoda muzułmanka ubiera się do szkoły jak na rewię mody nie oznacza jeszcze, że nie można porozmawiać z nią o Islamie i że nigdy nie będzie praktykowała swojej religii. Również młody muzułmanin, który mieszka w twojej okolicy, a mimo to nigdy nie widziałeś go na modlitwie piątkowej w lokalnym meczecie nie jest całkowicie stracony. Być może nikt nigdy z nim nie rozmawiał o Islamie i nie wie on o tym jak ważna jest modlitwa.

Porada #5: Uśmiechnij Się.

Czy wiesz, że Prorok(SAAŁS) często się uśmiechał? Niestety dziś wielu „praktykujących” muzułmanów marszczy swoje brwi i patrzy na innych z góry.

Jako muzułmanie powinniśmy pamiętać o zasadach dobrego zachowania, powinniśmy się uśmiechać oraz być mili i uprzejmi dla innych tak jak uczył nas Prorok(SAAŁS). Jeśli chcemy zachęcić innych do Islamu to nasza postawa powinna być zachęcająca, w innym wypadku możemy osiągnąć jedynie całkowicie odwrotny skutek. Uśmiech jest kluczem do sukcesu. Pamiętaj jednak, że zachęcanie do Islamu nie może stać się wymówką do flirtowanie z przedstawicielami płci przeciwnej. Islam jasno powiedział, w jakich okolicznościach i w jaki sposób mogą rozmawiać ze sobą niespokrewnieni mężczyźni i kobiety. Zakazane są wszelkie rozmowy na osobnośc. Tak, więc jeśli planujesz nawoływać do Islamu w grupie, pamiętaj by dziewczyny rozmawiały z innymi dziewczynami, a chłopcy z chłopcami.

Porada #6: Spróbuj Spotkać się z Poznanymi Osobami.

Jeśli poznałeś już kogoś i rozmawialiście ze sobą kilka razy to postaraj się nawiązać z nim bliższy kontakt: pójdźcie razem na obiad, pograjcie w piłkę nożną lub odwiedźcie się w swoich domach. Staraj się wspierać swojego kolegę, dziel z nim smutki, trudności i problemy. Pomóż mu z pracą domową, staraj się rozwiązywać jego problemy, słuchaj go, gdy jest smutny i NIGDY NIE ROZPOWIADAJ JEGO SEKRETÓW. Nie bądź plotkarzem i nie obgaduj innych za ich plecami. Pamiętaj jednak, że jeśli problem jest naprawdę poważny(kolega ma myśli samobójcze lub zażywa narkotyki) nie możesz go zlekceważyć i jak najszybciej powinieneś powiadomić kogoś dorosłego.

Porada #7: Pokaż wszystkim, że Islam jest Potrzebny w Dzisiejszym Świecie.

Wielu młodych ludzi myśli, że Islam jest „zbyt staromodny” i nie pasuje do współczesnego świata. Udowodnij im, że źle myślą. Pokaż swoim zachowaniem, że oddawanie czci Bogu i jest odpowiednie w każdym miejscu i czasie. Allah jest bliżej nas niż nasze karki, widzi i słyszy wszystko. Zachęć więc swoich muzułmańskich kolegów, by starali się wypełniać swoje życie religią i prosić o pomoc i przewodnictwo Allaha w chwilach trudności takich, jak sprawdziany, czy sprzeczki z kolegami lub rodzeństwem. Pamiętaj również w jaki sposób Islam pomaga młodym ludziom wyznaczać ich cele w życiu, chroniąc ich przed złymi wyborami.

Porada #8: Zachęcaj Swoich Przyjaciół do Pracy na Rzecz Islamu.

Jeśli zaangażowałeś się w pracę na rzecz Islamu postaraj się zachęcić do niej innych muzułmanów w twoim wieku. Na początek możesz poprosić ich, by pomogli ci w tworzeniu muzułmańskich broszurek lub rozdawaniu ich na ulicach. Dzięki temu wzmocnicie waszą więź z Islamem i społecznością muzułmańską.

Porada #9: Zadaj Sobie 4 Podstawowe Pytania.

Wraz z rozwojem waszej znajomości tematy waszych rozmów mogą stać się bardziej poważne. Postaraj się rozmawiać ze swoimi kolegami o religii i celu waszego życia, na początek możecie zadać sobie pytania przedstawione poniżej:

a. Dokąd zmierzam w moim życiu i co jest mnie w stanie uszczęśliwić?

b. W co wierzę?

c. Komu powinienem być wdzięczny?

d. Do czego już doszedłem i kto pomógł mi to osiągnąć?

Porada #10: Pamiętaj o Pięciu Dziennych Modlitwach.

Przestrzeganie pięciu dziennych modlitw tworzy między sługą i Stwórcą więź i wzmacnia wiarę muzułmanina. Staraj się modlić razem z przyjaciółmi, gdyż modlitwa grupowa jest wynagradzana znacznie bardziej i tym sposobem wspólnie będziecie zbliżać się do waszego Pana. Jeśli macie jakieś problemy to pamiętajcie, że wszystkie one mogą zostać rozwiązane przez Allaha, więc proście Go o pomoc. Modlitwa jest pierwszym krokiem w stronę religii, nie zapominaj, więc o niej!

Porada # 11: Szanuj Dorosłych.

W dzisiejszych czasach młodzież nie darzy już szacunkiem osób starszych od siebie. Powinieneś wiedzieć, że ta nowa postawa jest całkowicie sprzeczna z Islamem. Twoim zadaniem jest, więc szanować starszych i zachęcać swoich kolegów by robili to samo. Staraj się porozmawiać z o tym z rówieśnikami, a jeśli będziesz robił to regularnie możesz całkowicie zmienić ich zachowanie.

Porada #12: Wspieraj Swoich Kolegów.

Jeśli twoi koledzy zaczęli praktykować swoją religię nie oznacza to w cale, że pozostaną na drodze prostej przez całe życie. Kiedyś przyjdą trudne chwile, problemy, momenty

słabości pamiętajcie, więc by zawsze wspierać się i zachęcać się do czynienia dobra.

Autor: MissionIslam Team