O Niektórych Przepisach Dotyczących Modlitwy

Kiedy osoba spóźniona dołącza do wspólnej modlitwy, gdy imam jest w pozycji innej niż wyprostowana (ru’ku, sudżud, dżalsat). Niektórzy z braci wtedy czekają, aż imam wyprostuje się do pozycji stojącej – i dopiero wtedy dołączają do wspólnej modlitwy. Tymczasem prawidłowe zachowanie w takiej sytuacji to dołączenie do modlitwy za imamem niezależnie od tego, w jakiej pozycji jest imam – po wypowiedzeniu takbiru Allahu Akbar. (Na przykład, kiedy imam robi pokłon w pasie, dołączamy do modlitwy, podnosimy ręce, mówimy Allahu Akbar – i również wykonujemy od razu pokłon w pasie.)

Inna ważna sprawa to pamiętanie o odpowiednim stroju i o tym, które części naszego ciała muszą być podczas modlitwy zakryte. Dla mężczyzny jest to obszar od pępka do kolan włącznie (także plecy między biodrami a wysokością pępka!). Tymczasem niektórzy bracia – zwłaszcza latem – stają do modlitwy w spodniach z niskimi biodrami i w krótkiej koszuli czy koszulce, która przy wykonywaniu ru’ku czy sudżud odsłania biodra lub plecy nad biodrem. Wtedy taka modlitwa jest nieważna!

Jeśli ktoś ma krótką koszulkę, powinien wpuścić ją w spodnie, jednak jeśli mimo tego awra się odkryje, taka osoba MUSI powtórzyć modlitwę!

Zwykle wystarczy przewiązanie się w pasie bluzą lub swetrem, jeśli np. przyszliśmy w swetrze do meczetu, a zdjęliśmy go do modlitwy. Najlepiej jednak mieć taki strój do modlitwy (może to być długa arabska koszula lub dżellaba), przy którym będziemy pewni, że wszystkie części ciała, których nie można odsłaniać podczas modlitwy, pozostaną zasłonięte.

Jeśli mężczyzna ma spodnie do kolan, to przy ru’ku lub (zwłaszcza) sudżud całe kolano lub jego część może być odsłonięte – taka modlitwa również jest nieważna i trzeba ją powtórzyć! Spodnie powinny poza tym być na tyle szerokie, żeby nie zdradzały, jak wygląda ciało mężczyzny powyżej kolan. Zarówno mężczyznom, jak kobietom zakazane są ubrania z tkanin prześwitujących lub przezroczystych.

Kobieta, kiedy staje do modlitwy, powinna mieć zakryte całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni. Jeśli chodzi o stopy, są dwie różne opinie uczonych (jedna mówi, że mogą być odkryte, druga, że muszą być zasłonięte), ale lepiej, jeśli kobieta zakryje również stopy – wystarczy, że założy skarpetki. Najlepiej jest, jeśli kobieta ma luźne i przykrywające całe ciało ubranie, które zakłada, kiedy chce iść do meczetu albo kiedy staje do modlitwy.

Autor: Abd ul-Karim