To, co jest dozwolone w Ramadanie

Allah nie wymaga od nas więcej, niż potrafimy zrobić ani więcej, niż możemy zrobić. Dlatego postu nie przerywa przełykanie śliny, bo niemożliwe, żeby człowiek co chwilę pluł i ani razu o tym nie zapomniał. Kiedy robimy wu’du, przy płukaniu ust lub myciu twarzy ślina robi się bardziej wilgotna od kropelek wody, które dostały się do ust – tę ślinę można raz czy dwa wypluć, ale też nie należy z tym przesadzać.

Przy kaszlu czy katarze, kiedy odpluwamy flegmę lub wydzielinę z gardła, trzeba ją wypluć – przełknięcie jej unieważnia post (jeśli nie przerwaliśmy postu ze względu na chorobę).

Używanie siwaku w czasie postu też jest dozwolone (Prorok powiedział, że gdyby nie było to uciążliwe, uczyniłby czyszczenie zębów obowiązkowym przed każdą modlitwą; wg innego przekazu – przy każdym wu’du), ale ślinę zmieszaną z substancjami z siwaku trzeba wypluć.

Mycie zębów pastą i szczoteczką jest dozwolone, jeśli ani pasta, ani woda przy płukaniu ust nie dostaną się do gardła / przełyku / żołądka.

Według zdania niektórych uczonych, jeśli podczas wu’du nieświadomie przełkniemy kilka kropel wody, nie unieważnia to naszego postu.

Używanie perfum jest dozwolone – post ma oddalać człowieka od szatana, a szatan nie lubi czystości ani ładnych zapachów.

Chłodzenie ciała wodą (przez wu’du, umycie rąk i twarzy, prysznic, chłodną kąpiel, owinięcie głowy zwilżonym materiałem) w czasie upału jest dozwolone, o ile pamiętamy o tym, żeby woda nie dostała się do żołądka.

Farbowanie włosów jest dozwolone (nawet wtedy, kiedy może się zdawać, że czujemy w ustach smak farby do włosów).

Krople do oczu są dozwolone.

Oddanie małej próbki krwi do badania jest dozwolone.

Spróbowanie jedzenia, jeśli zachodzi taka konieczność (np. kiedy chcemy spróbować jedzenia przed kupowaniem lub kiedy gotujemy posiłek dla kilku osób i chcemy, żeby dobrze wyszedł), jest dozwolone. Jednak nie można takiego jedzenia przełknąć – trzeba posmakować je końcem języka, a później wypluć.

Pocałunki między małżonkami są dozwolone, jeśli oboje panują nad sobą (Prorok zapytał Umara: Skoro w Ramadanie płuczesz usta, to co złego ma być w tym, że pocałowałeś żonę?) Jeśli pocałunki powodują podniecenie u mężczyzny lub kobiety, powinniśmy się od nich powstrzymywać. Jeśli ktoś w wyniku pocałunku miał wytrysk nasienia, jego post jest przerwany i musi on odrobić ten dzień po Ramadanie (mazi nie unieważnia postu, unieważnia jedynie wu’du).

Autor: Abd ul-Karim