Prawa należne mężowi

1) Przewodnictwo i odpowiedzialność

Nie oznacza to, że może być tyranem dla swojej rodziny, absolutnie nie, lecz powinien mieć na uwadze jej dobro i przewodzić w tym , co najlepsze dla niej. Allah mówi: Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi, i ze względu na to, że oni rozdają ze swojego majątku. (4:34)

Z reguły mężczyźni są bardziej rzeczowi w rozwiązywaniu kwestii w odróżnieniu od kobiet, które kierują się emocjami. Pomimo to mężowie powinni konsultować się ze swoimi żonami i brać pod uwagę ich opinie w życiowych kwestiach.

Żona powinna być posłuszna mężowi, o ile nie nakazuje jej czynić czegoś grzesznego. Prorok powiedział: Który z ludzi ma najwięcej praw do kobiety? Prorok odpowiedział: Jej mąż. Zapytała raz jeszcze: Który z ludzi ma najwięcej praw do mężczyzny? W odpowiedzi usłyszała: Jego matka. (Almustadrak)

2) Żona powinna odpowiedzieć na zaproszenie męża do sypialni

Prorok powiedział: Kiedy mężczyzna woła żonę do sypialni a ona odmawia i mąż spędza noc zagniewany, aniołowie będą ją przeklinać aż do rana. (Muslim)

3) Żona nie powinna obarczać swego męża prośbami, których nie jest on w stanie zrealizować

Powinna starać się go zrozumieć, zadowolić i spełnić jego życzenia. Prorok powiedział: Gdybym miał nakazać człowiekowi oddać pokłon przed innym, to nakazałbym kobiecie pokłonić się jej mężowi. (Tirmidi)

4) Kobieta powinna chronić majątek męża, dzieci i jego honor

Prorok powiedział: Najlepszymi kobietami są te, które kiedy na nie patrzysz jesteś zadowolony, kiedy prosisz je są posłuszne, a podczas twojej nieobecności zachowują twoje sekrety i chronią majątek. (Nasaa’i)

5) Kobieta powinna opuszczać dom za wiedzą męża i nie wpuszczać do domu kogoś, kogo on nie akceptuje

Prorok powiedział: Zaprawdę ty masz prawo wobec swojej żony i ona ma prawo wobec ciebie. Jeśli chodzi o twoje prawo, które żona powinna respektować, to nie wpuszczać do domu, kogo nie akceptujesz. Zaprawdę jej prawem, które ty masz respektować to, byś żonie zapewnił godne ubranie i wyżywienie. (Ibn Madża)

Pierwsze pokolenia muzułmanów wcielały w życie nakazy Proroka. Ałfa bint Muhlim asz- Szajbani dała taką poradę córce w dniu jej ślubu: „Moja córko, pozostawiłaś dom, w którym się urodziłaś i gniazdo, w którym się wychowałaś i odeszłaś do mężczyzny, którego nie znasz i towarzysza, z jakim nie jesteś zaznajomiona. Bądź więc jego służącą a on będzie twoim sługą. Jeśli chcesz, aby był dla ciebie skarbem zadbaj o dziesięć swoich cech: bądź zadowolona z tego co masz i posłuszna mu, dbaj o swój ładny wygląd i zapach, zadbaj o czas jego spania i jedzenia, troszcz się o jego dzieci i pieniądze, powstrzymuj się od nieposłuszeństwa wobec niego i zachowuj jego tajemnice, nie ukazuj zadowolenia, kiedy on jest zmartwiony i smutku, kiedy jest szczęśliwy.

Źródło: Przesłanie islamu Autor: Dr.Abdurrahman al-Sheha Tłumaczenie: Iwona Sumayya Kikolska i Abdelwahab Bouali